Bývalý koniec sveta – magický Lisabon

Hlavné mesto Portugalska je výnimočné svojim dokonalým skĺbením historického s moderným. Budovy od svetových architektov či secesné pomaľované kachličky. Lisabon sa rozprestiera na siedmich pahorkoch. Z nich sa mesto zvažuje k rieke Tejo, ktorá ústi do Atlantického oceánu.

Pred objavením Ameriky, predstavoval Lisabon pre Európanov koniec sveta, nakoľko ľudia nepredpokladali, že sa nachádza ešte niečo ďalej. Najzápadnejším miestom Európy je mys Cabo dA Roca. Čo sa týka hromadnej mestskej dopravy, okrem metra tu nájdete typické malé električky a medzi nimi dokonca jednu historickú drevenú, ktorá jazdí starým mestom.

Električka

Portugalská kuchyňa

Najviac ju charakterizuje rozmanitosť. Tradičná portugalská kuchyňa je plná rýb ako napríklad tradičná, špeciálne upravovaná ryba bacalhau či klasická treska. Národným jedlom je feijada, čo je vlastne bravčový vývar. No čo je na Lisabone najlákavejšie, sú na každom rohu prítomné, rozvoniavajúce pastelarie. Nájdete v nich množstvo neodolateľných sladkostí z najjemnejšieho lístkového cesta, aké ste kedy ochutnali ale aj tradičný pastel de nata – košíček z lístkového cesta s vanilkovým krémom. Znie to jednoducho, no chutí neuveriteľne. A ak chcete zažiť špeciálny večer, vyberte sa na ochutnávku portugalských vín a ochutnajte pri tom aj kus portugalskej kultúry.  Naživo spievané tradičné portugalské fado je melancholický, emotívne ladený spev s gitarovým doprovodom.

Pastel de nata

A čo iné sa tu ešte oplatí preskúmať?

Belémska veža

Miesto ktoré moreplavci videli ako posledné keď odplávali a ako prvé, keď sa vracali naspäť. Kedysi tvorilo niečo ako samostatný ostrov, no dnes ho more obmýva len v čas prílivu a stalo sa súčasťou pevniny.

Belémska veža

Castelo do Sao Jorge

Najvyššie položená historická pamiatka v Lisabone. Ten výhľad, ktorý vás hore čaká je doslova nezabudnuteľný.

Lisabon

Most Vasco da Gama

Najdlhší most Európy, ktorý má až 17 kilometrov a a plní úlohu až 6-pruhovej diaľnice.

Najdlhší most Vasco da Gama

Socha Krista

Svoje miesto zaujala už v roku 1966 a ak vám bude pripomínať tu Brazílie, tak presne odtiaľ pochádza inšpirácie na jej postavenie.

Socha

Sintra

Magické mestečko vzdielené len 35 km od Lisabonu, ako vystrihnuté z rozprávky. Na svete by ste len ťažko našli niečo podobné ako Palacio da Pena. V paláci sa miešajú neorenesančné  a neogotické prvky, doplnené o farebný nádych exotiky.

Sintra

Cabo da Roca

Ak už budete v  Sintre, nenechajte si ujsť výhľad z najzápadnejšieho bodu Európy, ktorý sa nachádza len kúsoček odtiaľ.