Po stopách Vikingov

Hlavné a zároveň najväčšie. Prvé dva prívlastky, ktoré sa spájajú s hlavným mestom Švédska Štokholmom. Svojím rozložením na viacerých ostrovoch a neotrepanou krásou si vyslúžilo aj pomenovanie Benátky severu či mesto na vode.

Štokholm sa nachádza na hranici jazera Mälaren a Baltského mora a jednotlivé ostrovy sú navzájom poprepájané 14timi mostami.

Z mesta vyžaruje pozitívna atmosféra, severský pokoj, zdvorilosť a historická krása. Dokonca aj verejná doprava pôsobí o čosi romantickejšie, nakoľko pozostáva okrem metra, električiek, autobusov aj z lodí spájajúcich roztrúsené ostrovčeky.

Štokholm si vďaka švédskej neutralite vyhol počas 2. svetovej vojny bombardovaniu, a preto sú takmer všetky historické pamiatky v pôvodnej nedotknutej podobe.

ČO URČITE NEVYNECHAŤ

Tu je pár tipov, ktoré by ste pri návšteve tohto novodobého mesta dizajnu a módy určite nemali vynechať:

Staré mesto nájdete na mape označené názvom Gamla Stan. Obdivovať tu môžete vydláždené úzke uličky, oranžovo červené budovy, množstvo obchodov so suvenírmi, útulné kaviarničky a rozvoniavajúce reštaurácie.

Za pozornosť rozdodne stojí múzeum ľudovej architektúry Skansen spolu s ukážkou dobového života a priľahlej ZOO, ktoré sa rozprestierajú na ostrove Djurgården.

Na tomto ostrove sa nachádza tiež unikátne múzeum Vasa. Vasa je jediná zachovaná loď zo 17.storočia a až 95 % jej častí je pôvodných. Loď svoju púť započala v roku 10. Augusta 1628 toho istého dňa ju aj skončila. 333 rokov čakala dokonale zakonzervovaná na dne baltického mora.

Abba múzeum sa taktiež nachádza na ostrove Djurgården. Toto interaktívne múzeum ulahodí ako mladej tak aj staršej generácii. Je plné aktivít a zaujímavých originálnych exponátov najznámejšej švédskej kapely.

V Štokholme sa budete mať na čo dívať aj v metre. Niektoré zástavky metra sú hotové umelecké diela.

Za návštevu určite stojí aj Štokholmská radnica, kde si svoju Nobelovu cenu preberal napríklad aj samotný Einstein a okrem iného je tu aj samotné Nobelovo múzeum.

Zaujímavým výletom je aj vikingské sídlo Birka na ostrove Björko, kde sa dostanete za dve hodiny cesty loďou.

A samozrejme toto mesto je okrem ostrovov špecifické aj svojou sýtozelenou farbou. Tak keď už by ste navštívili Štokholm len kvôli oddychu a nemáte v pláne žiadne cielené prehliadky mesta, nadýchate sa tu aspoň kvalitného severského vzduchu, okysličeného tisíckami stromov.

UBYTOVANIE

Štokholm nepatrí práve k najlacnejším mestám, no servis, za ktorý si zaplatíte, bude za to naozaj stáť. Niektoré hostely, ktoré sú výrazne lacnejšíe od ostatných však nemusi mať okno, tak odporúčame obzvlášť klaustrofobikom dôkladne si prečítať popis ponúkanej izby. Štýlové ubytovanie s pravým švédskym šarmom za dobré ceny však vždy nájdete na airbnb.

DOPRAVA

Ak neplánujete veľa minúť na letenky a radšej si ušetrené peniaze vychutnať ako kultúrny zážitok, tak namiesto odletu z Viedne zvoľte lowcost letenky z Krakowa. Niektoré termíny nájdete doslova za pár eur a za necelé dve hodiny letu ste na škandinávskom polostrove.

A ešte tip na záver: pri návšteve tohto severského mesta si pribaľte do batožiny nejaký ten dáždnik či pršiplášť, šál a nepremokavé topánky. Nie že by tu stále pršalo, ale pre prípad, lebo aj v medzi letné dni sem tam zablúdi studený front.